Projekt Edison

Jak jsem prožívala projektový týden EDISON na naší škole

Minulý týden naši školu navštívili tři stážisté. Ahmad z Jordánska, Mari z Indie a Mari z Gruzie.

Přípravy a všechno, co se dělo během týdne před tím, se nám deváťákům moc nezamlouvalo, ale teď bychom chtěli vrátit všechno zpět a ty chvíle s nimi prožívali znovu. Pro mě to byl opravdu nezapomenutelný týden plný energie, nových lidí, zážitků, zkušeností, poznávání nových míst a hlavně plný angličtiny. Podle mě se celá naše třída za ten krátký týden alespoň malinko v anglickém jazyce zdokonalila.

Při loučení s nimi v mém případě ani slzy nechyběly. Každý ze stážistů mi dal do života něco nové a myslím, že na tento týden jen tak nezapomenu, za což jim DĚKUJI. Budou mi chybět a jen doufám, že se ještě někdy setkáme.

Markéta Trundová, 9. ročník

Minulý týden, tedy 24. – 27. září 2018 k nám přijeli do školy tři stážisté z projektu Edison. Abych to upřesnila, byla to Mary z Indie, Mary z Gruzie a Ahmed z Jordánska. Popravdě jsem nevěděla, co od tohoto projektu mám čekat. Také jsem se bála, že se ztrapním, protože jim nebudu rozumět ani slovo. Ale naštěstí tomu tak nebylo. V pondělí jsme je všichni společně přivítali v tělocvičně. Zde jsme jim zazpívali tradiční českou písničku a dali jim dárky. Poté k nám přišli do třídy a začal každý z nich mluvit o své zemi.
Mě to hodně zaujalo i bavilo, protože bych chtěla do budoucna cestovat. Takže jsem se dozvěděla, jaká je u nich kultura, tradiční jídlo, hlavní město a ostatní základní informace. Po prezentacích nás vyzvali, abychom si šli s nimi zatančit jejich tance. Musím říct, že to byla vážně sranda. Další dny jsme měli různé aktivity. Například jsme navštívili firmu Preciosa a paní Zatloukalovou, která nám ukázala, jak se vyrábí slaměné ozdoby. Nebo jsme měli drakiádu. Bohužel jsme měli špatné draky a nebo byli špatně složeni, protože ani jedné skupince nevzlétli. Ale moc nám to nevadilo. Aspoň byla legrace. Také jsme jim chodili pomáhat s různými věcmi, například s nákupem potravin. Ve čtvrtek byl pro mě nejlepší den, protože byl takový nenachystaný a chaotický. A v tom bylo to kouzlo.
V tento den jsme ochutnali jejich tradiční jídlo a oni to naše. Musím říct, že to jídlo bylo dobré. Také jsme jim prezentovali naše přípravy o České republice a o svých obcích, které se jim doufám líbily. Poté jsme se opět s nimi rozloučili všichni společně v tělocvičně. Kde jsme jim, jak i na začátku týdne, tak i na konci týdne, zazpívali a předali dárky. Musím říct, že tento týden byl pro mě jak naučný, tak zábavný. No, jednoduše řečeno, byl to suprový týden.
Simona Milarová, 9. ročník

O projektu Edison u nás ve škole (pdf)