Návštěva prostějovského ŠPALÍČKU – Hanin kufřík

Ve čtvrtek 28. 2. 2019 se žáci 8. a 9. ročníku zúčastnili v prostějovském muzeu – Špalíčku zajímavého vzdělávacího programu s názvem HANIN KUFŘÍK. Průvodkyní a lektorkou byla paní Mgr. Táňa Klementová z Brna.

Žáci se seznámili s příběhem sourozenců Hanky a Jiřího Bradyových, kteří se za 2. světové války po deportaci rodičů rázem octli sami v Novém Městě na Moravě. Ovšem po několika měsících i je – desetileté židovské děti odvezli do terezínského ghetta. Jiří nakonec díky mnoha šťastným náhodám válku přežil, v osmačtyřicátém před komunisty utekl do Kanady, kde se postupem času vypracoval na respektovaného podnikatele. O své milované sestře ale nedokázal vypátrat žádné zprávy.

Příběh rodiny Bradyových rekonstruovala Fumiko Išioka, zakladatelka Tokijského centra pro studium holocaustu, ve kterém se v roce 2000 objevil kufřík, na jehož vrchní straně byla bíle napsaná tato slova Hanny Brady, 16.5.1931, sirotek. A tak se paní Fumiko vydává na cestu napříč kontinenty hledat stopy po malé majitelce kufříku.

Žáci byli nejen pozornými posluchači, ale sami se na chvíli stali badateli a historiky, kteří pátrali v dobových dokumentech po několika osudech židovských dětí, které zahynuly v koncentračních táborech.