Školní poznávací výlet do Růžičkova lomu

V úterý 17. 9. 2019 se v rámci výuky přírodopisu  účastnili žáci 9. ročníku poznávacího výletu  za velmi dávnou minulostí do Růžičkova lomu.  Z Brodku u Konice jsme odjížděli v 8.03  autobusem do Čech pod Kosířem. Odtud  jsme pak pokračovali  pěšky za doprovodu sluníčka, které bylo do devíti hodin skované za tmavé mraky, podél kopce Kosíře lesní cestou do šest kilometrů vzdáleného Růžičkova lomu.

Růžičkův lom je národní přírodní památka Kosířské lomy na úpatí vrchu Velký Kosíř poblíž obce Čelechovice na Hané , kde se nachází paleontologické naleziště fosilií.  Zde jsme si prohlédli celý lom a pokusili se najít stopy dávné devonské prvohorní minulosti v podobě nějaké fosilie.  Měli jsme radost, že se to většině z nás podařilo. Po krátkém odpočinku nás pak čekala další pěší etapa do nedalekého, asi čtyři kilometry vzdáleného Kostelce na Hané. Z města  nás odvezl linkový autobus zpět do Brodku u Konice, kde jsme se po patnácté hodině s pocitem vydařeného a se spolužáky  vesele prožitého dne rozešli domů.

Ing. Radmila Müllerová