Sladká exkurze s vůní čokolády

Ve čtvrtek 2. května 2024 se žáci 7., 8. a 9. ročníku se svými třídními učitelkami vydali na zahraniční exkurzi do Rakouska a na Slovensko. Několik málo kilometrů přes rakouskou hranici od hlavního města Slovenska, Bratislavy, se nachází obec Kittsee, která je známá čokoládovnou Hauswirth, jejíž historie sahá až do roku 1949. Vídeňský cukrář sem přemístil svou výrobnu, která svými výrobky zásobuje trh nejen v Evropě, ale i v Americe a Austrálii. Žáci na úvod zhlédli film věnující se historii i současnosti této firmy. Následovala prohlídka jednotlivých provozů. Vrcholem exkurze byla sladká ochutnávka skvělých čokoládových cukrovinek. Nebylo nikoho, kdo by nevyužil možnosti si nějakou také zakoupit a přivézt domů.

Z rakouského území se žáci přejezdem hranice ocitli na Slovensku. Vydali se na hrad Děvín, kde jim paní průvodkyně přiblížila zajímavou historii tohoto pro Slováky významného místa. Děvínský hrad je zřícenina gotického, později slohově přestavovaného hradu. Z vrcholků se naskýtaly nádherné výhledy na řeky Moravu a Dunaj až do Rakouska.

Dalším neméně zajímavým momentem byla plavba lodí po řece Dunaj do Bratislavy. Tam nás čekala poslední prohlídka areálu bratislavského hradu.

Cílem exkurze bylo poznat historii a kulturní dějiny našich nejbližších sousedů. Během cesty si žáci vědomostním testíkem a testem slovenštiny své nabyté znalosti upevnili. Občas se sluníčko schovalo za mraky, které spustily pořádný lijavec, ale nikomu to nevadilo. Na tento výlet bude každý dlouho vzpomínat.
Zapsala Renata Fialová