Exkurze do jaderné elektrárny Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice

V pátek 31. 5. 2024 se žáci 7., 8. a 9. třídy vypravili na dlouho připravovanou exkurzi do Dukovan a Dalešic.
Jaderná elektrárna Dukovany je jedním z nejvýznamnějších výrobních zdrojů v Česku – spolehlivě pokryje 20 % české spotřeby. Infocentrum je nabité interaktivními exponáty. Prošli jsme si cestu paliva, seznámili jsme se s výrobním blokem i se samotným jaderným reaktorem. Dokonce jsme se pomocí virtuální reality a 3D brýlí přenesli do kontrolovaného pásma k reaktoru, i na vrchol chladících věží.
Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice plní důležitou roli – podobně jako další „přečerpávačky“ dokáže rychle regulovat nadbytek nebo nedostatek elektřiny v síti. Umožňují to čtyři reverzní Francisovy turbíny, které jsme mohli vidět v její strojovně. V Dalešicích mají nejvyšší sypanou hráz v Evropě, která měří 102 metrů!