Výlet žáků 8. ročníku

Za tajemstvím zámku Plumlov (1. – 2. červen 2016)

Konec školního roku bývá spojen nejenom s písemkami, závěrečným zkoušením a hodnocením, ale hlavně s třídním výletem. Také my osmáci jsme se na jeden takový vydali. Některé z nás odradilo to, že se naším cílem měl stát zámek na Plumlově. Před odjezdem mezi námi vládla někdy velmi „hustá atmosféra“ a nekonečné diskuze o místu konání výletu nebraly konce. Vždyť Plumlov každý z nás přeci zdá, co tam budeme dělat? Nehledě na to, že je to od Brodku u Konice coby kamenem dohodil. A tak se nás z 18 spolužáků nakonec vydala polovina poznávat krásy Plumlova a okolí.

Ve středu 1. června 2016  dopoledne jsme autobusem společně s naší třídní paní učitelkou Renatou Fialovou přijeli  do Plumlova. S batohy jsme se vydali rovnou na nádvoří  zámku. Tam se nás velmi mile a ochotně ujal náš báječný průvodce, bývalý žák naší školy, Jiří Trunda s kamarádkou Míšou. Po ubytování jsme šli  na prohlídku zámku. Jirka je zkušený průvodce, a tak nám poutavě povídal zajímavé pověsti a historky o zámku. Zámek má skutečně „v malíčku“. Prošli jsme všechna patra až po střechu. Z nejvyšších pater se nám naskytoval nádherný výhled na okolní krajinu.

  Po obědě „U Páclů“ jsme šli pěšky do Mostkovic zahrát si minigolf. Cestou jsme obdivovali třpytící se vodní hladinu přehrady. Počasí nám přálo, ale kolem 16. hodiny se zatáhlo a blížila se bouřka, která nás donutila ke společnému návratu na ubytovnu na nádvoří zámku. Mnozí z nás jsme nedbali rady paní učitelky a nechali  si deštníky a pláštěnky na  ubytovně. Cestou kolem Zlechova se na nás přeci spustil letní déšť. Po návratu se  brzy vyčasilo a večer kolem 19. hodiny začali kluci připravovat oheň na opékání špekáčků.

  Před společnou večeří jsme se na zámek vydali ještě jednou, abychom si užili společné focení v dobových kostýmech. Také jsme si zahráli v historických prostorách  úryvek z naší připravované školní akademie.

To, na co jsme se celý den těšili, nás čekalo až pozdě večer. Po večeři jsme si u táboráku společně hezky povídali. Jirka nám vyprávěl o své práci na zámku. Jeho úsměvné historky nás opravdu pobavily. Když se setmělo a nádvoří potemnělo, padla na nás všechny ta pravá „zámecká strašidelná“ atmosféra. Jirka nám totiž vyprávěl dopoledne o černé i bílé paní, které se dodnes na zámku zjevují.

  Před půlnocí jsme oblékli teplé mikiny, vzali jsme si baterky a tmavým pustým nádvořím jsme se na zámek vydali potřetí. Tentokrát do sklepení, kde na nás čekala noční stezka odvahy. Všude panovalo tajemné ticho, nekonečná tma a strach z neznámého. Kluci schválně holky strašili – bafali, blikali baterkami. Nakonec i jim bylo pořádně ouzko.  Všichni jsme si prošli zámeckým sklepením a luštili jsme záhadné  zapeklité úkoly. Tak to byl pro nás všechny nezapomenutelný zážitek! Ještě dlouho po půlnoci jsme si o všech dojmech z prvního dne našeho výletu vyprávěli. Jirka nám ještě před spaním  promítl zajímavý film, který se v loňském roce na zámku natáčel. Jeho příběh byl na motivy Karla Hynka Máchy – MÁJ.

Ve čtvrtek 2. června 2016 jsme se probudili do nádherného slunečného dne. Děvčata nám připravila dobrou společnou snídani. Poté jsme se šli podívat na nádvoří zámku na výstavu plazů a ještěrek. Před polednem jsme si  vyšli na procházku s cílem prohlédnout si  kostelní věž se zvony. Z okenic se nám rozprostřel plumlovský zámek a nádherná krajina. Vše jsme měli jako na dlani. Po dobrém obědě jsme se s naším báječným průvodcem Jirkou srdečně rozloučili a odjeli jsme autobusem do svých domovů.

  Výlet se nám všem moc líbil. Společně jsme se přesvědčili, že není důležité kam jedeme, ale že to, co dělá výlet dobrým výletem, je dobrá parta přátel, spolužáků, kteří prožijí společně něco pěkného, na co se celý život vzpomíná. Paní učitelka s Jirkou nás na závěr moc pochválili za vzorné chování.