Výlet 5. a 9. třídy – Velké Losiny

Ve čtvrtek 1. června 2017 (mezinárodní Den dětí) přijalo 6 žáků z 5. ročníku a 6 žáků z 9. ročníku nabídku třídních paní učitelek Mgr. Jany Kamené a Mgr. Renaty Fialové prožít společně výlet ve Velkých Losinách. Kdo se zúčastnil, určitě „neprohloupil“. Paní učitelky nezvolily toto místo náhodně.

S obcí Velké Losiny je pevně spjata bohatá historie a velké množství historických památek a zajímavostí. Obec patří k nejstarším v šumperském okrese a její vznik se datuje rokem 1351, kdy zdejší fara připadla k litomyšlskému biskupství. Dějiny obce jsou dlouhodobě spojeny s rodem Žerotínů, kterým od druhé poloviny 15. století patřila obec nejprve jako zástava, ale od r.1507 již jako pevná součást jejich majetku. Od tohoto období do současnosti vyrostly v obci její nejvýznamnější historické dominanty, mezi které patří zámek, ruční papírna, farní kostel, církevní a světské stavby a lázně.

Žáci navštívili ruční výrobnu – manufakturu – papíru, která bez přestávky pracuje kolem 400 let! Dodnes se užívají staré, ale osvědčené technologie. Ruční papír je poměrná vzácnost. Užívá se v potravinářském průmyslu jako filtrační papír, objednávají si ho důležité státní a vzdělávací instituce (například kancelář prezidenta republiky, poslanecká sněmovna, Karlova univerzita atd.).

Děti si se svými paními učitelkami samy vyzkoušely, jak vzniká ruční papír, jak se na něj píše, zhotovily si pečeť, slepily si obálku a mnoho jiných věcí, které si dovezly domů jako suvenýry.

Protože v tento den panovalo nádherné letní počasí, vydali se žáci do místního nádherně zrekonstruovaného termálního parku. Zde na ně čekaly vnitřní i venkovní bazény s úžasně teplou vodou. Všichni se oddali odpočinku a relaxaci ve vířivkách, vodní proudech, na tobogánech atd.

Žáci si výletu krásně užili a určitě na něj budou dlouho vzpomínat.

Zajímavé studijní a turistické odkazy:
http://www.muzeumpapiru.cz/cz/
http://www.termaly-losiny.cz/