Divadélko pro školy – 2. stupeň

OSVOBOZENÉ DIVADLO V BRODKU U KONICE

„Nejkrásnější hudba je lidský smích.“
„Člověk má dělat to, co umí, co potřebuje ke štěstí.“
„Smích je pro člověka nejvyšší dobro.“

Tak to jsou jedny z mála citátů známého českého herce, komika a spisovatele Jana Wericha. Tato významná česká kulturní osobnost byla společně s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem spojena s Osvobozeným divadlem, které zažívalo svou slávu ve 20. a 30. letech minulého století. Jejich divadlo bylo založeno na improvizaci, situační komice, práci s jazykem a těsným kontaktem s divákem. Na forbínách neboli předscénách často kritizovali politickou situaci v Evropě, když se blížilo vypuknutí 2. světové války.

V pátek 26. 4. 2024 zavítalo do kulturního domu v Brodku u Konice Divadélko pro školy z Hradce Králové. Jejich vystoupení přiblížilo žákům 6. – 9. ročníku právě slavné divadelní hry V+W, např.: West pocket revue, Kat a blázen, Osel a stín nebo Golem. Vystupující herci Vít Troníček a  Michal Moravec dokázali v kulturní domě vytvořit výbornou atmosféru. A tak žáci zhlédli doslova herecký „koncert“, který by zajisté ocenili pan Voskovec s panem Werichem. Zaslouženou odměnou pro oba herce, ale i Františka z 9. ročníku, byl závěrečný potlesk.
Zapsala a foto pořídila Renata Fialová